Ako reagovať na vlámanie?

Jänner 24, 2022
Ako reagovať na vlámanie?

Prijímate najrôznejšie bezpečnostné opatrenia, aby ste sa pred takýmto scenárom čo najlepšie ochránili – a napriek tomu môžete byť vždy jedným z tých nešťastných, ktorí sa obeťou vlámania stanú. Nižšie nájdete kontrolný zoznam toho, čo by ste v tomto prípade určite mali zvážiť a ako môžete túto situáciu krok za krokom riešiť.

  • zostať pokojný
  • vyhýbať sa riziku
  • jednať zodpovedne
PRÍPAD 1 – Tvárou v tvár lupičovi

PRÍPAD 1 – Tvárou v tvár lupičovi

Najhorší prípad – zlodej(i) sú zrazu pred vami. Nečakané stretnutie ich môže rovnako zaskočiť, že okamžite utekajú. Nebráňte im v úteku, ale zapamätajte si ich vzhľad. Ak sú profesionáli, konfrontácia s obyvateľmi domu ich nevyruší, dokonca si ju naplánovali, aby okamžite získali kľúč od trezoru.

Ak od vás zlodeji požadujú cennosti, kľúč od trezoru alebo správny kód k elektronickému zámku, nekladiete odpor, ale predmety odovzdáte a trezor otvoríte. Hrdinstvo nie je na mieste. Riaďte sa pokynmi zlodejov, zostaňte pokojní a zachráňte si veľa vecí vo svojom mozgu – ako vyzerajú páchatelia (brada, okuliare, vysokí, nízky, štíhli, tuční atď.), aké majú oblečenie, hovoria lámanou angličtinou alebo to znie ako materinský jazyk atď., každý malý náznak môže byť pre políciu nápomocný.

Páchatelia opustia dom so svojou korisťou a vy zostanete v šoku. Teraz zavolajte políciu a nechajte miesto činu tak, ako je – nič neodkladajte, nič neutierajte, aby ste nestratili stopy (odtlačky prstov). Skúste pokojne dýchať, vypite pohár vody, zavolajte niekomu, komu dôverujete, a ak bývate sami, požiadajte ho, aby prišiel, aby bol niekto pri vás.

PRÍPAD 2 – VERÍTE, ŽE V DOME SÚ VLAMAČI

PRÍPAD 2 – Viete, že vo vašom dome alebo byte sú vlámači

Prebúdzajú vás zvuky, ktoré neviete identifikovať a vaša prvá myšlienka je, že tu niekto manipuluje? Alebo sa práve vraciate domov a máte pocit, že tu niečo nie je v poriadku, že sa v dome nachádzajú neoprávnené osoby?

Dostaňte sa do bezpečia – snažte sa opustiť dom bez povšimnutia alebo doň nevstupujte. Zavolajte susedovi, aby vás pustil dnu a zavolajte políciu.

Zdieľajte svoje meno a adresu a čo ste si všimli, je v blízkosti auto (ŠPZ), ktoré nepoznáte?

PRÍPAD 3 – Zistili ste, že ste obeťou vlámania

PRÍPAD 3 – Zistili ste, že ste obeťou vlámania

Možno ste pokojne spali, kým páchatelia vypratali byt?

A keď vstanete, uvedomíte si, že ste sa stali obeťou vlámania.

Alebo si vlámanie všimnete až neskôr počas dňa, pretože hľadáte šperk alebo potrebujete doklad.

ČO ROBIŤ PO VLÁMANÍ?

Zavolajte políciu a nechajte všetko tak – to platí pre každé vlámanie, bez ohľadu na to, ako bolo vykonané, v akom čase, či ste boli prítomní alebo nie. S čistým a uprataným miestom činu polícia nič nezmôže, strácajú sa pri tom cenné stopy – vlákna z odevu, srsť, vlasy, odtlačky prstov atď.

Upratovať smiete až po odfotení políciou alebo zabezpečení dôkazov.

Prejdite s policajtmi celý dom/byt, aby ste zistili, ako sa vlamači do domu dostali, či tam nie sú stopy po námietkach, kde je škoda, čo bolo vandalmi atď. ukradnutý.

Po dokončení forenzného vyšetrovania si môžete sami odfotografovať stav vášho domova - takže si môžete zaznamenať, ako to vyzeralo po vlámaní - prehodené predmety, vyrabované zásuvky, známky vlámania na dvere, atď. Tieto obrázky sú dôležité pre poistenie, aby bolo možné určiť škodu alebo vykonať primerané likvidácie škody.

V prípade odcudzenia kreditných kariet, vkladných knižiek alebo mobilných telefónov ich nechajte zablokovať (napr. zavolaním na tiesňovú linku 116 116, linku Visa, kontaktovaním vašej banky ohľadom vkladných knižiek, informovaním mobilného operátora), aby páchatelia nemohli spôsobiť ďalšie poškodenie. O krádeži pasu, občianskeho preukazu alebo iných dokladov informujte okresný úrad/obvodný úrad.

Urobte si zoznam všetkých ukradnutých cenností (zoznam ukradnutého tovaru - formuláre sú k dispozícii na stiahnutie). Môžete mať zoznam cenností vrátane fotografií, čo je samozrejme užitočné. Slúži ako doklad o vašich cennostiach (hodinky, šperky, elektronické zariadenia, zbierka mincí atď.) a umožňuje vám zistiť, čo bolo skutočne odcudzené. Polícia môže tento zoznam použiť na nájdenie ukradnutých cenností. Čím viac podrobností je známych (značky, výrobcovia, špeciálne značky, doklad o kúpe), tým lepšie.

Ak máte ešte potvrdenia o cennostiach, sú to najlepšie dôkazy. Popis produktu a približný dátum nákupu môžu predajcovi uľahčiť poskytovanie užitočných informácií.

Dôkazné bremeno v konečnom dôsledku leží na poistencovi a je relevantné pre vyplatenie požadovanej peňažnej sumy.

Zoznam cenností je potrebné uschovať na bezpečnom mieste (certifikovaný trezor, bezpečnostná schránka). Ak dôjde k vlámaniu a páchateľ ich objaví na pracovnom stole, stačí tieto predmety hľadať, uľahčujú mu prácu.

Ak je trezor rozbitý a zoznam je objavený, cennosti sú pravdepodobne aj tak v trezore - pokiaľ nejde o cenné obrazy, sochy, koberce atď.

Mnohí zlodeji sú oportunistickými zlodejmi a na mieste berú všetko, čo im príde pod ruku. Miesto činu chcú čo najrýchlejšie opustiť, aby ich neodhalili. Prehrabávajú sa v skriniach a komodách, strčia si šperky a hotovosť do vreciek, berú si so sebou peňaženky, smartfóny, notebooky atď. Ak zbadajú trezor, rýchlo zistia, či sa dá ľahko otvoriť.

Odporúčame zakúpiť si testovaný trezor, pretože sa nedá ľahko prasknúť. (viď odstavec Preventívna ochrana – kúpa trezoru na konci nášho článku).

Čo najskôr oznámte svojej poisťovni, opíšte priebeh udalostí a odovzdajte kópie zoznamu odcudzeného tovaru, fotografie a pod. Poistenie domácnosti kryje vzniknutú škodu, pokiaľ sa nepreukáže hrubá nedbanlivosť (balkónové dvere ponechané otvorené , vyklopené okno, odomknuté predné dvere a pod.). V takom prípade sa poistné plnenie zníži.

Ak dôjde k poškodeniu samotnej budovy, môže byť prizvaný odhadca/znalec.

Pokus o vlámanie, nič nechýba

Ak máte podozrenie, že došlo k pokusu o vlámanie, ktorý sa však nepodaril, je na vás, či incident nahlásite. Nič nebolo ukradnuté, ale okno mohlo byť poškodené. Preto je vhodné nahlásiť aj pokus o vlámanie.

Skontrolujte všetky bezpečnostné opatrenia a prípadne zaveďte ďalšie bezpečnostné opatrenia. Žiaľ, stáva sa, že sa z vlamačov stávajú recidivisti, že na prvý raz majú prehľad len o prekážkach, ktoré možno očakávať.

Jedným z aspektov, ktorý by sa u obetí vlámania nemal podceňovať, je psychická ujma. Šok z vlámania zvyčajne po niekoľkých dňoch pominie, no dlhodobé neistoty môžu zostať hlboko zakorenené a viesť k úzkosti a poruchám spánku. Postihnutí neprišli len o cennosti, ale aj o pocit bezpečia vo vlastných štyroch stenách.

Získajte odbornú pomoc, aby tieto stavy zmizli. Porozprávať sa o incidente s rodinou, priateľmi alebo odborne spôsobilou osobou vám pomôže znovu získať kontrolu nad strachom zo strachu.

Investujte do nových bezpečnostných zariadení, aby bol váš domov opäť bezpečným miestom.

Preventívna ochrana

Zabezpečte svoj majetok. Nižšie uvedený zoznam vám ponúka tipy a rady, ako to urobiť.

Pri odchode z domu

Všetky dvere (nezabudnite na garáž, dielňu a pod.) by ste mali nielen zavrieť, ale aj zamknúť. Okná sa nesmú vyklápať. Poistenie zanikne, ak sa preukáže, že sa páchateľ dostal dnu cez otvorené balkónové dvere alebo vyklopené okno!

Preventívna ochrana

Zabezpečte svoj majetok. Nižšie uvedený zoznam vám ponúka tipy a rady, ako to urobiť.

Pri odchode z domu

Všetky dvere (nezabudnite na garáž, dielňu a pod.) by ste mali nielen zavrieť, ale aj zamknúť. Okná sa nesmú vyklápať. Poistenie zanikne, ak sa preukáže, že sa páchateľ dostal dnu cez otvorené balkónové dvere alebo vyklopené okno!

Požiadajte susedov, aby sa o váš majetok postarali – vyprázdnite poštovú schránku, vysypte smetné koše v obvyklom čase atď. Dom by sa mal javiť ako obývaný, aj keď sú majitelia na dovolenke. Vyhnite sa náznakom, že nie sú prítomné (pozor na príspevky na Facebooku).

Bezpečné osvetlenie

Zlodeji milujú tmu, priveľa svetla im prekáža pri práci. Nainštalujte dostatočné osvetlenie v priestore vchodu a príjazdovej cesty a tiež v záhrade. Oblasti sú jasne osvetlené detektormi pohybu a neponúkajú žiadny únik pre zlodejov.

Pomocou časovačov môžete naprogramovať lampy, žalúzie, televízory atď., a tak predstierať, že je niekto doma. Sladký domov sa musí javiť ako obývaný, nie tichý a opustený.

Ako vstúpiť do nehnuteľnosti

Nie každý sa chce zabarikádovať za pevným múrom, no napriek tomu odporúčame bezpečný plot alebo živý plot ohradzujúci nehnuteľnosť. Čím viac toho treba prekonať, tým ťažší je cieľ vlámania. Ak je váš dom voľne prístupný, tak bohužiaľ nie je len pre vás.

Poriadok na záhrade/terase

Každý deň môže byť nepríjemné odkladať rebríky, záhradný nábytok atď. Ak však zostanú stáť, prípadne ešte opreté o okno, potom sú ideálnymi pomocníkmi pri nastupovaní do vyšších poschodí.

Okná a dvere vybavte bezpečnostnými zámkami

Zistite od profesionála, ktorý zámok má pre vás najväčší zmysel. Bezpečnostné kovanie, kryty cylindrických zámkov atď. zvyšujú odolnosť zámkov.

Okná z bezpečnostného skla ponúkajú vysoký stupeň odolnosti a nerozbijú sa jednoduchým rozbitím.

Poplachové systémy a poplašné systémy

Existuje široká škála poplachových systémov a zabezpečovacích systémov. Napríklad existujú poplašné systémy s pripojením na tiesňové volanie/servisné stredisko a poplašné systémy bez pripojenia. V prípade poplašných systémov bez pripojenia sa spustí blikajúce svetlo alebo signálny tón. Poplachový systém s aktiváciou je účinnejšou ochranou pred narušiteľmi, pretože servisné stredisko zaznamená každý poplach a zodpovedajúcim spôsobom zareaguje.

Figuríny fotoaparátov rozpoznávajú profesionálni zlodeji, oportunní zlodeji sa môžu cítiť neisto a vzdajú sa svojich zámerov.

Upozorňujeme, že monitorovacia kamera môže monitorovať iba váš vlastný majetok.

Tieto bezpečnostné zariadenia nechajte namontovať odborníkovi, ktorý pozná právne predpisy a vie, kde je vhodné miesto atď.

Nákup trezoru


Doklady (rodné alebo sobášne listy, zmluvy o občianstve, vysvedčenia, pasy, zmluvy a pod.) a cennosti (šperky, hotovosť, zbierka mincí, elektronické zariadenia a pod.) je najlepšie uchovávať v certifikovanom trezore.

Necertifikovaný trezor nemá žiadnu úroveň zabezpečenia a môže byť poistený iba v poisťovni.

Na druhej strane testované alebo certifikované trezory prechádzajú sériou testov, ktoré musia spĺňať kritériá stanovené v celej Európe. Tieto certifikácie vykonávajú nezávislé skúšobné ústavy - ESSA, VDS a pod. a trezory sú zaradené do bezpečnostných tried.

Trezor je testovaný pomocou náradia proti vlámaniu (mechanické, elektrické a tepelné náradie). Čím dlhší čas trvá vlámanie do trezoru, tým vyššia je úroveň odolnosti a úroveň zabezpečenia. Zámerne sa vyhýbame špecifikovaniu časov, aby zlodeji nemali žiadne informácie o tom, čo môžu očakávať. Namiesto toho sa označuje ako jednotky odporu (RU = Resistant Units).

Príklady:

Napríklad trezor triedy EN 0 je dvojplášťový, má testovaný zámok triedy 1 a garantované jednotky odolnosti 30/30 RU. V Rakúsku súkromne poistiteľné do 20 000 € a komerčne do 10 000 €. Súkromne poistiteľné v Nemecku do 40 000 EUR a komerčne do 10 000 EUR.

Trezor triedy EN IV je viacstenný a má špeciálnu výplň na všetkých stranách, má 2 testované zámky triedy B podľa EN 1300 a garantované jednotky odolnosti 120/180 RU. V AT a DE súkromne poistiteľné do 400 000, -- €, komerčne do 150 000, -- €.

Pre poistné hodnoty je teda rozhodujúca bezpečnostná úroveň trezoru. (Uvedené maximálne poistné sumy sú nezáväznou informáciou - každá poisťovňa reaguje trochu inak, preto je dôležité pred kúpou trezoru poisťovňu kontaktovať a ujasniť si, aké hodnoty treba poistiť).

Certifikovaný trezor má vo vnútri trezoru testovaciu plaketu, ktorá poskytuje informácie o skúšobnom ústave, úrovni zabezpečenia atď.

Ak kladiete osobitný dôraz na ohňovzdorné ubytovanie, potom potrebujete ohňovzdorný trezor. Protipožiarna ochrana nemá nič spoločné s ochranou proti vlámaniu, ale je certifikovaná v samostatných testoch. Trezory sa dodávajú v špeciálnych protipožiarnych peciach a sú vystavené vysokým teplotám, vnútorná teplota nesmie prekročiť určitú úroveň.

SÚHRN

  1. Neuľahčujte to zlodejom a chráňte si svoj domov elektronickými a mechanickými zabezpečovacími zariadeniami.
  2. Pri odchode z domu nebuďte neopatrní – zamknite ho, zatvorte okná, odložte prístupové pomôcky a pod.
  3. Ak, žiaľ, došlo k vlámaniu, je potrebné dbať na nasledovné:
    nikdy sa nevystavujte nebezpečenstvu
    upovedomiť políciu
    na mieste činu nič nemeniť
    Ak je to možné, opíšte páchateľa/únikové auto,
    urobiť zoznam ukradnutého tovaru a
    kontaktujte svoju poisťovňu
    vyhľadajte odbornú pomoc, ak pociťujete úzkosť z vlámania a zvážte inštaláciu dodatočných bezpečnostných opatrení
    SÚHRN