Často kladené otázky (FAQ)

Na tomto mieste nájdete najčastejšie otázky ohľadne produktov Rottner, prípadne ohľadom servisu našich produktov.

V prípade, že ste i napriek našej obsiahlej databáze nenašli odpoveď na svoj problém, prosíme, neváhajte nás kontaktovať pre viac info. Tešíme sa na Vašu otázku.

Bezpečnosť

 • Sejf je výrobok, ktorý má štandardne jednoplášťovú konštrukciu, vyskytujú sa aj modely s dvojplášťovou konštrukciou. Sejf má jednostranný uzamykací mechanizmus, čo znamená, že sa uzamykacie čapy vysunú iba na jednej strane. Viac o sejfe prezradí jeho nízka váha, ktorá je, na rozdiel od trezorov, niekde na úrovni 10 kg a menej. Je to spôsobené jednoduchou konštrukciou, ktorá málokedy presiahne 3 mm. Sejf v drvivej väčšine prípadov nie je možné poistiť, keďže nedisponuje certifikátom bezpečnostnej triedy.
 • Trezor má vždy dvojplášťovú konštrukciu, pričom uzamykací mechanizmus vysunie čapy na dvoch, troch, prípadne až na všetkých štyroch stranách trezorových dverí. Vyhotovenie trezora zahŕňa hrúbkou stien od 6 až do 12 mm. Rovnako tak váha, aj tých najmenších trezorov, začína na 24 a viac kg. Dôležitým znakom trezora je certifikát bezpečnostnej triedy, pričom je trezor možné bezproblémov poistiť. Čím vyššia trieda, tým dlhšie trvá dostať sa do vnútra trezora neželaným osobám, a tým pádom je trezor bezpečnejší.

Pred výberom trezora (keďže sejf nedisponuje certifikátom bezpečnostnej triedy) je dôležité stanoviť si predovšetkým obsah, ktorý do trezora chceme uložiť. Od hodnoty uloženého obsahu sa ďalej odvíja výber konkrétnej bezpečnostnej triedy.

Čo sa skrýva za označením EMA?

Označenie EMA nesie poplašný a zabezpečovací systém pre vybrané typy trezorov.

Aký trezor môže byť vybevný systémom EMA?

Pri modeloch trezorov, prevažne vo vyššej bezpečnostnej triede, ponúkame ako súčasť trezoru aj prípravu pre systém EMA. Pre viac info nás kontaktujte.

Použitie trezora pre súkromné alebo komerčné účely má svoje špecifiká, ktoré je dobré poznať pred samotnou kúpou.

 • Súkromné použitie

V prípade súkromného použitia sa počíta s využitím trezora na menšie obnosy peňazí, na uloženie zbraní, dátových nosičov alebo kľúčov. Hovoríme teda o veciach, ktoré majú menšiu hodnotu.

 • Komerčné použitie

V prípade komerčného použitia hovoríme o dokumentoch, či už papierových alebo digitálnych, ktoré treba ochrániť. Vo väčšine prípadov ide o veľmi citlivé údaje vyššej hodnoty.

Bohužiaľ dodatočný klasifikácia trezora alebo sejfu nie je možná. Za plne klasifikovaný trezor sa považuje iba taký, ktorý má takúto klasifikáciu priamo od výroby. 

Ohňovzdornosť

 • Ak má trezor protipožiarnu ochranu, je o tom informácia priamo na trezore. Na vnútornej strane trezorových dverí sa nachádza štítok, ktorý informuje o konkrétnej ohňovzdornej ochrane.
 • Ohňovzdornosť trezora sa môže vzťahovať buď iba na papier alebo na dátové nosiče. Niektoré modely poskytujú ohňovzdornosť pre papier aj dátové nosiče.
 • Ohňovzdornosť trezora sa vo všeobecnosti uvádza v časoch 30, 60 alebo 120 minút.

Príklad:

 • S30P          30 minútová ochrana pre papier
 • S60P          60 minútová ochrana pre papier
 • S120P        120 minútová ochrana pre papier
 • S120DIS    120 minútová ochrana pre dátové nosiče

Bez adekvátneho certifikátu o ohňovzdornosti trezora nie je možné určiť, ako dlho trezor vydrží pôsobenie ohňa a vysokých teplôt. Iba certifikované a testované ohňovzdorné trezory vydržia pôsobenie vysokých teplôt po stanovenú dobu (30, 60 alebo 120 minút). 

Ohňovzdornosť je dôležitá! Ak chcete vo svojom trezore uložiť dokumenty, dôležité papiere, doklady o poistení, obrázky a pod., je dôležité vybrať si trezor s protipožiarnou ochranou. Len tak ochránite obsah trezoru pred požiarom a uchováte svoje osobné spomienky.

Trieda požiarnej ochrany ukazuje, ako dlho je obsah trezora chránený pred účinkami tepla bez poškodenia.

Požiarna skúška sa realizuje pôsobením ohňa pri 1090°C po dobu 30 minút, 60 minút alebo 120 minút v špeciálnej peci a následnou skúškou pádom z výšky 9,15 m.

Doručenie & Vrátenie

Na rýchlom a spoľahlivom doručení tovaru si dávame v Rottner Security záležať. Spolupracujeme s osvedčenými a rokmi preverenými dopravcami, ktorí vždy doručia zakúpený produkt bezpečne a bez problémov až k vám.

V závislosti od konkrétnej váhy produktu doručujeme prostredníctvom spoločností DPD, GLS, Gebrüder Weiss alebo Schenker. Konkrétna cena za doručenie sa vždy prepočíta priamo počas objednávky tovaru a vy tak už vopred uvidíte, koľko stojí zvolená doprava.

Mrzí nás, že sa vyskytli neželané problémy s našimi produktmi. I keď každý produkt priamo z výroby kontrolujeme, niekedy sa môže stať, že výrobok nefunguje správne, prípadne s ním nie ste spokojný. 

V prípade, že je výrobok poškodený už priamo pri preprave, prosíme, takýto výrobok nepreberajte.

Ak pri vybaľovaní výrobku narazíte na poškodenie, prípadne inú vadu, ktorá bráni v riadom užívaní výrobku, prosíme, postupujte podľa reklamačného poriadku Rottner Security.

Pri nákupe prostredníctvom nášho e-shopu https://www.rottner-trezory.sk máte možnosť nepoužívaný tovar vrátiť, a to až do 14 dní od zakúpenia výrobku.

 • Pri preberaní zásielky, prosíme, dôkladne skontrolujte ako samotný produkt, tak aj obalový materiál, v ktorom môže byť samostatne zabalený návod alebo príslušenstvo k produktu.

Trezor s trezorovým zámkom

 • Balenie obsahuje trezor a 2 x kľúč

Trezor s elektronickým zámkom

 • Návod na obsluhu
 • V prípade modelov s mechanickým núdzovým otváraním aj 1 až 2 kľúče

Ukotvenie

V Rottner Security odporúčame ukotviť každý produkt, ktorý váži menej ako 1 000 kg. Prečo?

V prípade, že je trezor ľahší, ako uvedená váha, zlodej jednoducho produkt "odnesie" a nebude sa zdržovať s jeho otváraním. Poisťovňa taktiež neuzná náhradu škody.

V závislosti od konkrétneho modelu trezora alebo sejfu, je možné trezor alebo sejf ukotviť do podlahy alebo o stenu. Súčasťou balenia je vo väčšine prípadov aj materiál na ukotvenie.

Dôležité!

Pred ukotvením trezoru alebo sejfu je potrebné skontrolovať podkladový materiál. Produkt je vždy potrebné ukotviť do betónu (nie do drevotriesky, preglejky alebo iných nestabilných materiálov).

Uistite sa, že na mieste, kde chcete ukotviť trezor alebo sejf nie sú žiadne ďalšie prekážky, ako napr. rozvody kúrenia, elektriny, teplej a studenej vody, podlahové kúrenie a podobne. Taktiež je dôležité, aby trezor alebo sejf boli v jednej rovine so stenou alebo podlahou.

Nástenný trezor alebo sejf taktiež podlieha určitým pravidlám v prípade zamurovania do steny. Pred zamurovaním si overte konkrétne podmienky (napr. v prípade budúceho poistenia). 

 • Dodaný kotviaci materiál je určený na kotvenie do betónu. Preto takýto materiál nie je plne kompatibilný s inými typmi materiálov (tehla a podobne). Pred kúpou konkrétneho trezora alebo sejfu je dôležité si ujasniť, kam chcete produkt umiestniť a ako budete riešiť jeho kotvenie.
 • V prípade, že je dodávaný kotviaci materiál príliž krátky (napr. pre dodatočnú maľovku alebo podobne), prosíme, navštívte najbližšie železiarstvo (prípadne podobný druh obchodu), kde nájdete potrebný kotviaci materiál.
 • V prípade, že dodaný produkt nie je možné ukotviť podľa požiadaviek, prosíme, obráťte sa na konkrétnu posťovňu, ktorá vám poradí ako ďalej. V prípade nedostatočného kotvenia nemusí posťovňa produkt poistiť.
 • Alternatívov ku kotveniu je lepenie, avšak lepenie neodporúčame.

Každý trezor alebo sejf, ktorý má od výroby pripravené otvory na ukotvenie na zadnej strane, je možné ukotviť o stenu. Vo väčšine prípadov ide o trezory s nižšou alebo strednou bezpečnostnou triedou. V prípade trezorov s vyššou bezpečnostnou triedou je väčšinou dovolené kotvenie priamo o podlahu. 

Upozorňujeme, že vlastnoručne vyvŕtané kotviace otvory majú vplyv na bezpečnosť trezora a jeho ohňovzdorné vlastnosti. 

 • Jednotlivé návody, pokiaľ nie sú súčasťou balenia, si môžete stiahnúť tu:

  V prípade, že i napriek tomu nemôžete nájsť návod na použitie, prosíme, kontaktujte nás na info@rottnersecurity.sk. Ak to bude možné, obratom vám zašleme návod na obsluhu.

  Zámok

  Každý zámok má svoje výhody aj nevýhody. V prípade klasických trezorových zámkov môžete stratiť kľúč, v prípade elektronických zámkov zase zabudnúť heslo. Výber zámku ale nemá vplyv na bezpečnosť trezora. Tu nájdete prehľad jednotlivých zámkov a ich výhod:

  • Naneste niekoľko kvapiek oleja (WD40) na skrutky západky.
  • Ak nedôjde k zlepšeniu, prosíme, kontaktujte servisného technika.
  • Skontrolujte, či pri niektorých modeloch bol odstránený prepravný zámok.
  • Otvorte trezorové dvere a pokúste sa takto zamknúť zámok. Ak je v tejto polohe možné zamknúť, znamená to, že pravdepodobne je poškodená niektorá zo západok.
  • Skontrolujte, či nie je poškriabaná, prípadne poškodená spodná hrana trezora.

  Jedna alebo viacero západiek môžu byť poškodené.

  • Skontrolujte, či je otočná rukoväť v úplne otvorenej polohe – otočte ju v smere hodinových ručičiek až na doraz.
  • Nastavte závoru do otvorenej polohy a skúste medzi rám a dvere navliecť pásik papiera. Ak sa papierový pásik zasekne v jednej polohe, zaisťovacia skrutka nie je zatiahnutá. Ak je to možné, otočte trezor na opačnú stranu a potom sa ho pokúste otvoriť. Ak všetko ostatné zlyhá, musíte zavolať servisného technika.
  • Skrutka môže byť zaseknutá - "primeranou silou" sa môžete pokúsiť otočiť otočnú rukoväť do polohy "otvorené". Ak nie ste dostatočne silný, požiadajte o pomoc servisného technika.
  • Mohlo by to fungovať, keby ste gumeným kladivkom (s použitím „rozumnej sily“) poklepali na krídlo dverí medzi klávesnicu a otočnú rukoväť.
  • Pri elektronickom zámku môže byť vačka namáhaná. Nastavte otočnú rukoväť do polohy "zamknuté" a držte túto polohu pri zadávaní kódu a pokuse o otvorenie.
  • Z bezpečnostných dôvodov sú ďalšie kľúče dostupné len po predložení funkčného originálneho kľúča.
  • Ak už nie je k dispozícii kľúč, je potrebné cylindrickú vložku odvŕtať a nainštalovať novú cylindrickú vložku.

  Platba

  Sú dostupné nasledovné platobné metódy:

  • Platba online kartou 
  • Platba na dobierku
  • Platba na faktúru 
  • Platba vopred bankovým prevodom
  icons-rottner-sonderloesungen

  Doplnková výbava

  Spoločnosť Rottner Security sa snaží vždy maximálne výjsť v ústrety vašim požiadavkám. V prípade, že máte špeciálnu požiadavku ohľadne rozmerov produktu alebo ohľadne osobitej výbavy, prosíme, kontaktujte nás.

  Rozmery

  Správna odpoveď na túto otázku neexistuje. Vždy výsledná veľkosť trezora alebo sejfu záleží na vašich konkrétnych požiadavkych. Predovšetkým musíte vedieť, čo chcete v trezore alebo sejfe uschovať. 

  Naše odporúčania:

  • Nevyberajte si zbytočne malý trezor, keďže nároky časom rastú.
  • Trezory s odnímateľnými alebo nastaviteľnými policami umožňujú väčšie prispôsobenie pri ukladaní vecí ako trezory, ktoré nemajú žiadnu alebo len pevnú policu.
  • Pri väčších trezoroch uvádzame okrem samotného objemu aj počet šanonov, ktoré je možné uložiť.

  Servis

  Váš trezor v podstate nepotrebuje takmer žiadnu údržbu, pretože nie je vystavený poveternostným vplyvom a nachádza sa vo vnútri vášho domu, bytu alebo kancelárie. Nezaškodí ho však občas pretrieť mäkkou navlhčenou handričkou, aby ste odstránili baktérie (v prípade, že trezor alebo sejf využíva viacero osôb) a najmä prach a nečistoty. Na čistenie nepoužívajte abrazívne kefy alebo drôtenku, zanechávajú škaredé stopy.

  V prípade, že pánty a pohyblivé komponenty trezoru alebo sejfu vŕzgajú, je možné ich pretrieť malým množstvom oleja na to určeného. 

  Pozor, nikdy neoleujte alebo nemažte samotný trezorový zámok

  Nenašli ste, čo ste hľadali?

  Náš tým Rottner Security je tu, aby vám pomohol!