Bezpečná domácnosť pre vaše deti

November 09, 2021
Bezpečná domácnosť pre vaše deti

Pre každého rodiča je hrdý okamih, keď jeho dieťa začne loziť alebo chodiť. Je to vzrušujúce, ale riziko zranenia dieťaťa sa zvyšuje s novou voľnosťou pohybu.

Takmer polovica všetkých nehôd s deťmi do 5 rokov sa stane v ich vlastnom dome – mnohým z nich by sa dalo predísť preventívnymi opatreniami. Preto je v prvom kroku potrebné, aby sa rodičia pokúsili vidieť byt z detskej perspektívy.

V každodenných situáciách na deti číhajú mnohé nebezpečenstvá, ktoré si dospelí ani nevšimnú, ako sú schody, neuzamknuté skrine či ostré rohy a hrany nábytku. Dostaňte sa do výšky detských očí, preplazte sa po svojom byte – výsledok vás ohromí! Uvidíte, že získate úplne iné vnímanie.

Tu je niekoľko tipov a preventívnych opatrení, aby bol váš domov bezpečný pre deti:

NÁBYTOK

NÁBYTOK

Police, komody, stoly a spol.: Niektoré kusy nábytku nabádajú deti, aby ich používali ako preliezačky. Z výšky máte lepší výhľad, však? Dospelí nie sú vždy po ruke, aby zabránili malým šplhať a výsledkom sú nebezpečné nehody.

Nejde len o to, že by dieťa mohlo spadnúť, nebezpečenstvom je, že sa celá polica či komoda prevráti, prevráti, spadne na dieťa či dokonca zakope. Kusy nábytku podľa možnosti ukotvte (vývrty spodnej/zadnej steny) a komody, skrine a pod. upevnite skrutkami tak, aby nehrozilo prevrátenie. Iné predmety – stojacie lampy, ploché TV/stereo na malých škatuľkách, veľké obrazy, figúrky atď. – môžu tiež spadnúť alebo spadnúť na deti a zraniť ich.

Pri malých deťoch nepoužívajte obrusy, behúne, súpravy - ťahajú ich a všetko, čo je na nich (horúca káva, váza s kvetmi, riad a pod.) sa na dieťa vyleje/spadne.

IZBOVÉ RASTLINY

IZBOVÉ RASTLINY

Mnohé izbové rastliny sú jedovaté, kaktusy majú nebezpečné ostne – pri výbere dbajte na to, aby ste si vybrali neškodné rastliny, ktoré pri náhodnom zjedení nespôsobia žiadnu škodu. Deti sú zvedavé a drobci všetko dávajú do úst – farebné kvety a zaujímavé listy sú lákavé.

ZARÁŽKA DVERÍ

ZARÁŽKA DVERÍ

Pri hraní a šantení v byte je pre dieťa často jednoduchšie, než si myslíte, že si zachytí prsty vo dverách. Práve tu môžu pomôcť zarážky dverí, ktoré presne tomu zabraňujú a rýchlo a jednoducho sa inštalujú.

OCHRANNÉ HRANY/KRYTY

OCHRANNÉ HRANY/KRYTY

Ochranné čiapky sú rovnako dôležité pre ostré rohy a hrany stolov či políc, o ktoré by si dieťa mohlo ľahko naraziť hlavu. Nepodceňujte riziko pošmyknutia, najmä ak boli podlahy vopred utreté a podklad je ešte vlhký. Ďalej nepoužívajte klzké koberce a neumiestňujte pod nich protišmykové podložky, aby sa flokati nezmenili na lietajúci koberec.

SCHODISKOVÁ BARIÉRA

SCHODISKOVÁ BARIÉRA

Schody zabezpečte zábranami alebo bezpečnostnými sieťami, aby drobci, ktorí ešte nevedia poriadne chodiť, cez schody nespadli.

Schodiskové brány sa odporúčajú aj ľuďom s demenciou alebo Alzheimerom, ktorí majú ťažkosti s orientáciou.

Nepokojný spánok láka vstať, ľudia sú dezorientovaní, nevedia kde sú a zvyšuje sa nebezpečenstvo pádu zo schodov. Všetky opatrenia, ktoré robia domov bezpečnejším, pomáhajú chrániť nielen deti, ale aj starších spolubývajúcich.

NÔŽ, VIDLIČKA, NOŽNICE, SVETLO - NIE SÚ PRE MALÉ DETI

NÔŽ, VIDLIČKA, NOŽNICE, SVETLO - NIE SÚ PRE MALÉ DETI

Na to, že pre deti sú nevhodné príbory a podobne, upozorňuje aj známa riekanka. Sú zvedavé a majú veľké nutkanie objavovať, stále chcú skúmať svoje okolie a dotýkať sa všetkého, čo je v ich dosahu. Nebezpečné predmety (nože, nožnice, otvárače listov a pod.) alebo ľahko rozbitné predmety (sklenené vázy, poháre, dekoračné predmety) musia byť vždy uložené mimo dosahu detí.

Zapaľovače a zápalky nemajú v detských rukách absolútne miesto, na uskladnenie sa odporúčajú uzamykateľné zásuvky. Fascinácia ohňom je neprekonateľná a každé dieťa si chce vyskúšať, či vie samo zapáliť plameň, napríklad preto, že chce zabezpečiť svetlo sviečok. Nainštalujte požiarne hlásiče do každej miestnosti, určite do kuchyne, detskej izby a spálne.

Obzvlášť veľké množstvo ohňov zapaľujú adventné vence alebo sviečky na vianočných stromčekoch – namiesto skutočných voskových sviečok používajte LED produkty.

PODCENENÉ IHLY

PODCENENÉ IHLY

Ihly (špendlíky, šijacie ihlice, pletacie alebo háčkovacie ihlice) patria do kazety na šitie. Ak sa voľne povaľujú – napr. v koši na vlnu - sú premenené na hračky. Obzvlášť atraktívne sú farebné špendlíky. Malé vzorky predstavujú nebezpečenstvo udusenia, väčšie bodné rany.

KÁBLE A ZÁSUVKY

KÁBLE A ZÁSUVKY

Uistite sa, že všetky káble a šnúry sú mimo dosahu detí a že všetky zásuvky sú vždy vybavené krytmi. Otvorené zásuvky lákajú vložiť paličku alebo špicatý predmet.

SKLADOVANIE ZBRANÍ

SKLADOVANIE ZBRANÍ

Samozrejme, strelné zbrane nie sú určené pre detské ruky a nepovolané osoby. Krátke a dlhé zbrane (v nenabitom stave) a súvisiace strelivo by mali byť bezpečne uložené v trezore na zbrane a musia byť vždy uzamknuté. Aj keď opustíte miestnosť len na krátky čas – zamknite trezor!

Zbrane a strelivo je možné v Nemecku skladovať spoločne od bezpečnostného stupňa EN 0 (nemecký zákon o zbraniach § 36), nevyskúšané zbrojné skrine možno použiť len na uskladnenie streliva.

V Rakúsku môžu byť zbrane/strelivo skladované v necertifikovaných/netestovaných skriniach na zbrane. Odporúčame ich skladovať v skriniach na zbrane triedy EN0 alebo EN1.

NEBEZPEČENSTVO OD Pivnice PO STRECHA

NEBEZPEČENSTVO OD Pivnice PO STRECHA

V niektorých miestnostiach - posilňovňa, pivnica, podkrovie, práčovňa, dielňa, garáž atď. - číhajú ďalšie nebezpečenstvá. Všetko náradie (sekery, pílky, kladivá, klince...) a záhradná technika (kosačky, hrable, lopaty...) sú pre detské ručičky tabu. Deti nesmú vstupovať do týchto miestností bez dozoru. Starším deťom môžete vysvetliť, ako používať náradie, upozorniť ich na nebezpečenstvá, zhotoviť s nimi malé obrobky a podobne. Takto sa od začiatku naučia používať náradie a ak mama a otec dbajú na bezpečnostné opatrenia , urobia to aj ich deti – vzorový efekt!

Práčka/umývačka riadu je bezpečnejšia vďaka detským poistkám - to zabráni dieťaťu vliezť a zabuchnúť dvere a prípadne sa dostať von.

LIEKY A ČISTIACE PRODUKTY

LIEKY A ČISTIACE PRODUKTY

Nenechávajte bez prekážok žiadne lieky v tekutej alebo pevnej forme, čistiace prostriedky (tablety do umývačky riadu, pracie prášky, spreje do kuchyne a kúpeľne, čističe na podlahy, odmasťovače...), benzín, odpadový olej, pesticídy, pelety proti slimákom, pesticídy atď. Lieky je najlepšie skladovať v uzamykateľnej kazete alebo v lekárničke. Čistiace prostriedky môžete skladovať spoločne v uzamykateľnej skrini alebo na mieste (špajza, špajza a pod.), kde sú dvere trvalo uzamknuté.

Ak vaše dieťa zjedlo/vypilo čistiaci prostriedok, opýtajte sa svojho lekára alebo toxikologického centra, čo môžete urobiť, aby ste tomu zabránili. Nie vždy je správne nechať dieťa zvracať alebo mu podávať tekutiny – naopak, nesprávnym konaním sa otrava môže ešte zhoršiť!

Do prázdnych fliaš od džúsov neplňte žiadne čistiace prostriedky, olej a pod., aj keď na ne nalepíte štítok. Batoľa nevie čítať, ale vie, ako vyzerá fľaša s džúsom, a tak pije nesprávnu tekutinu s hroznými následkami.

BEZPEČNOSŤ V DETSKEJ IZBE

BEZPEČNOSŤ V DETSKEJ IZBE

Dávajte pozor na pečať schválenia

Vo vlastnej detskej izbe chce mať dieťa priestor na hranie a vypúšťanie pary. Je samozrejmé, že najmä táto miestnosť musí byť obzvlášť bezpečná. Deti nechcú byť stále na očiach dospelých, chcú sa hrať samé alebo pozvať kamarátov. Pri výbere nábytku a hračiek dbajte na to, aby boli obe vhodné pre deti. Iba výrobky, ktoré spĺňajú normy DIN alebo sú označené pečaťou kvality alebo certifikátom výrobcu, boli skontrolované a uznané ako dobré.

Postavte nábytok do detskej izby, ktorý sa nenakláňa

Postieľku či prebaľovací pult ukotvte, prípadne sa uistite, že dieťa nemôže z postieľky vypadnúť. Pri poschodovej posteli alebo poschodovej posteli musí byť pripevnené zodpovedajúce bezpečnostné zariadenie. Detský nábytok umiestňujte len do stabilnej miestnosti a chráňte hrany, rohy a zásuvky krytmi. Ak je to možné, káble schovajte – ak ich nevidno, nikto o ne nemôže zakopnúť.

Detskú izbu nenapĺňajte príliš, drobci sa chcú hýbať a prikladajú menší význam nábytku.

Nezabudnite na okná a dvere

Okná a balkónové dvere zabezpečte uzamykateľnými kľučkami, aby ich deti nemohli samé otvoriť, vyliezť von a prípadne spadnúť. Zostaňte v miestnosti, ak otvoríte okno, aby ste ju vyvetrali. Zarážky dverí chránia pred bolestivým privretím. Vyhnite sa skleneným dverám v detských izbách.

Vo všeobecnosti musia sklenené dvere/sklenené steny spĺňať bezpečnostné predpisy.

Hračka primeraná veku

Hračky primerané veku majú zmysel. Malé deti si dajú všetko do úst a môžu prehltnúť loptičky, figúrky, stavebnice, plastové diely atď. alebo sa nimi udusiť. V miestnosti ponechajte len hračky, pri ktorých je nepravdepodobné, že sa poškodia (veľké stavebnice, knihy, plyšové zvieratká – tu sami skontrolujte, či sú oči pevne pripevnené alebo prišité)

Uprednostňujete používanie chemických súprav alebo experimentálnych súprav spolu s vašimi potomkami. Ovládanie elektronických hračiek - nebezpečenstvo udusenia malými časťami alebo batériami.

BEZPEČNOSŤ V KUCHYNI

Pec

Pri ochrane detí v kuchyni vám ako prvé napadne sporák, pretože ten predstavuje najväčší zdroj nebezpečenstva. Aby boli otočné gombíky na sporáku chránené pred zvedavými detskými rukami, mali by byť vybavené ochrannými krytkami alebo zapustené. Zmysluplné je aj tienenie varných platní ochrannými mriežkami a ukladanie horúcich hrncov alebo panvíc na zadné platne. Keď sa na deti rozlejú oleje alebo tuky, vznikajú hrozné popáleniny. Keď odchádzate z kuchyne – zazvoní telefón alebo zazvonia vchodové dvere – vždy najskôr skontrolujte sporák, aby ste predišli takýmto nehodám. Hneď ako sa vzdialite od sporáka, vypnite všetky taniere – aj to najmenšie prerušenie. Keď sú panely studené, nevzniká dym ani oheň.

Rúra

Zabezpečte nielen sporák, ale aj rúru (dvierka/okno) tak, aby sa neotvorila a nespadla napríklad na hlavu malého dieťaťa, alebo aby hrana dvierok rúry nespôsobila zranenie.

Elektronické zariadenia s detskou poistkou - zapínanie je nápomocné

Kuchynka deti fascinuje, nie je tam všetko na objavovanie - bohužiaľ veľa nebezpečných predmetov ako rôzne nože či nožnice, kávovar, rýchlovarná kanvica, mixér, sekačka, pekárnička a mnoho ďalšieho. Tam, kde je nainštalovaná detská poistka - napr. na pekárni - nastavte ju.

Nechajte deti participovať a byť kreatívne, ale upozorňovať na nebezpečenstvá a ísť príkladom.

rt.

BEZPEČNOSŤ V KUCHYNI
Čistiace prostriedky a nevhodné potraviny

Čistiace prostriedky a nevhodné potraviny

Uzamknite kuchynské čistiace prostriedky, ostré korenie, alkohol a všetky potraviny, ktoré nie sú bezpečné pre deti, alebo ich skladujte vysoko. Kto ochutná soľ, korenie, cukor či múku, zistí, čo mu chutí a čo nie; surové cestoviny či ryža veľa škody nenarobia. Iná situácia je s pálivou čili omáčkou alebo alkoholom – alergické reakcie, dýchacie ťažkosti, bezvedomie... (pozrite si časť o liekoch a čistiacich prostriedkoch pod všeobecnými tipmi).

Nebezpečenstvo požiaru

Požiarne hlásiče a protipožiarne prikrývky patria k inventáru každej kuchyne. Protipožiarny hlásič spustí alarm, keď sa ozve dymový signál, ak ste na sporáku nechali panvicu s horúcim obsahom a tuk sa vznieti. A s požiarnou dekou môžete udusiť a uhasiť malé požiare. Nehasiť vodou!

Bezpečnosť v kúpelni

BEZPEČNOSŤ V KÚPELNI

Elektrospotrebiče, čistiace prostriedky a kozmetika

V kúpeľni sa hromadia elektronické zariadenia – ako fén, kulmy, holiace strojčeky, elektrické zubné kefky – a množstvo kozmetických prípravkov (šampón, deodorant, mejkap) a čistiacich prostriedkov. Kým máte malé deti, rôzne skrinky musia byť uzamknuté, aby sa drobci k týmto veciam nedostali. Dúšok šampónu nebude mať veľký vplyv, ale čo sa stane, keď zapnutý fén skončí vo vani? Takéto zlé nehody, ktoré môžu byť aj smrteľné, si len ťažko vieme predstaviť – a predsa sa stávajú každý rok!

Vaňa alebo sprcha

Malé deti nenechávajte pri kúpaní bez dozoru ani v spoločnosti starších súrodencov. Staršie dieťa sa hrá so súrodencom, ktorý šmýka hlavu vo vode alebo je ponorený jeho bratom/sestrou, čo nie je so zlým úmyslom, ale je to vnímané ako hra.

V lepšom prípade sa dieťa už nechce kúpať s bratom/sestrou alebo kričí, keď vidí vaničku. Údajne zábavná hra ponorenia sa môže zmeniť na hroznú tragédiu, keď sa batoľa utopí.

Protišmykové podložky

Detské vaničky neumiestňujte len tak na akýkoľvek podklad, ale dbajte na ich bezpečné uchytenie. Dobrými bezpečnostnými opatreniami sú protišmykové sprchové a kúpeľňové predložky, ktoré chránia deti pred pošmyknutím a následnými zraneniami.

Teplota vody - kohútiky

Zakaždým znova skontrolujte nastavenie kohútikov. Príliš studená voda je len nepríjemná, príliš horúca voda vedie k vážnemu obareniu a popáleninám. Pred umiestnením dieťaťa do vane alebo sprchy vždy skontrolujte teplotu vody.

Hračky do vane

Pokiaľ ide o hračky do vane, dbajte na to, aby neboli príliš malé - riziko zadusenia - a vyrobené z materiálu vhodného pre deti.

Kľúč od kúpeľne

Vytiahnutím kľúča od kúpeľne zabránite prípadnému zamknutiu dieťaťa.

Bezpečnosť v kúpelni
ZABEZPEČENIE NA ZÁHRADE A NA BALKÓNE/TERASE

ZABEZPEČENIE NA ZÁHRADE A NA BALKÓNE/TERASE

Jedovaté rastliny, tŕne, ostrohranné listy

Záhrada u vás doma je pre deti rajom na hranie, behanie a objavovanie. Mnoho kríkov a kvetov si neuvedomuje, že obsahujú toxíny, pretože dospelý si (dúfajme) nevloží do úst neznáme bobule a nebude nevyhnutne napádať listy/kvety. Potomkovia sa správajú úplne inak, všetko, čo rastie a darí sa - samozrejme aj plazeniu a úteku - chytajú rukami, vyberajú alebo aj zje. Pamätáte si, ako chutí piesok? Alebo dokonca dážďovka? Skontrolujte si svoje kríky a kvetinové záhony – sú medzi nimi konvalinka, lipnica, brečtan, oleander, trúbka anjelská, náprstník? Nie každý rastlinný toxín je okamžite smrteľný, alergická reakcia či žalúdočná nevoľnosť po krátkom čase odznejú alebo sa dajú účinne liečiť. S niektorými predstaviteľmi Flory si však netreba zahrávať a následky sú vážne až fatálne.

Pri prerábaní záhrady, ak máte ešte malé deti, si nechajte poradiť, ktoré rastliny sú bezpečné, ak skončia v jedálničku vášho dieťaťa. Rastlinám s ostrohrannými listami – agáve – či ostnatým – kaktusom sa zatiaľ vyhýbajte. Tie si môžete kúpiť neskôr, keď vaše deti budú vedieť, ako správne zaobchádzať s rastlinami.

Hnojivá, pesticídy

Aby záhrada prekvitala a prosperovala, rastliny potrebujú hnojivo a správnu pôdu. Pravdepodobne použijete prostriedok na ničenie buriny a sprej proti hmyzu. Používa sa aj záhradné náradie ako krompáče, rýle, hrable atď. a robotická kosačka sa postará o ten správny trávnik.

Rovnako ako pri domácich čistiacich prostriedkoch, všetky rastlinné hnojivá a pesticídy nepatria do rúk deťom. Zablokujte všetko, čo je akýmkoľvek spôsobom škodlivé pre dieťa. Tieto predmety uchovávajte mimo dosahu detí, najlepšie v uzamknutých skriniach alebo prístreškoch, záhradných prístreškoch a pod. Patrí sem aj benzín (pre kosačky), mazacie oleje, motorové oleje atď.

Hnojivá, pesticídy
Bazén alebo jazierko na kúpanie

Bazén alebo jazierko na kúpanie

Krásny bazén či jazierko na kúpanie je obohatením záhrady a v domácnostiach sa vyskytuje čoraz častejšie. Voda pôsobí na deti ohromnou fascináciou, sú k nej magicky priťahované. Nikdy nenechávajte malé deti a neplavcov bez dozoru v záhrade, ak bazén/jazierko nemá bezpečný kryt/plot. Aj z malého detského bazéna sa môže stať smrteľná pasca, deti sa môžu utopiť len v niekoľkých centimetroch vody! Nástupné pomôcky - rebríky - odstráňte hneď, ako s deťmi opustíte bazén. Drobci v nepozorovaných chvíľach vylezú po rebríku a spadnú do vody. Smrť utopením mlčí, dieťa nemôže ani plakať, ak strčí hlavu pod vodu! U 1-5 ročných detí je utopenie najčastejšou príčinou smrti, u detí medzi 5-10 rokmi je to druhá najčastejšia príčina smrti po cestnej premávke!

Domáce zvieratá sa tiež môžu utopiť, ak sa nedokážu chytiť na klzký povrch a nemôžu sa dostať von z bazéna

Nezabudnite na dažďový sud – ak dieťa vylezie na kreslo a spadne do suda, pravdepodobne sa samo nedostane von a utopí sa, ak si nehodu nikto nevšimne. S vrchnákom alebo mriežkou sa vodný hrbolček poriadne uzavrie a je teda zdravotne nezávadný.

Zodpovedáte za to, že sa vo vašom jazierku alebo bazéne nikomu nič nestane, ani vášmu vlastnému dieťaťu, ani susedovmu dieťaťu, ktoré sa stratí vo vašej záhrade. Vaša záhrada preto musí byť už oplotená, aby sa do nej nedostalo cudzie dieťa, alebo je ešte lepšie si jazierko/bazén oplotiť sami alebo bazén zakryť. Aj keď optika trpí – bezpečnosť je na prvom mieste!

Balkónové zábradlia, ploty

Je zábradlie na balkóne dostatočne vysoké alebo má zmysel dočasné dodatočné zabezpečenie? Sú tyče blízko seba alebo sa cez ne zmestí hlavička dieťaťa? Nechceme maľovať čerta na stenu, radšej buďme príliš opatrní, ako stratiť. Nie sú teda ani zďaleka vrtuľníkovými rodičmi, ale zodpovednými ľuďmi, ktorí robia preventívne opatrenia.

Pri stavbe záhradného plotu dbajte na to, aby do vzduchu nevytŕčali žiadne nebezpečné hroty na lištách – deti ani zvieratá nechcú byť napichnuté.

Balkónové zábradlia, ploty
Vybavenie ihriska s pečaťou schválenia

Vybavenie ihriska s pečaťou schválenia

Používajte iba vybavenie na hranie, ktoré má certifikovanú bezpečnostnú pečať. Boli dôkladne testované a zistilo sa, že sú dobré/bezpečné. Preliezačky, šmýkačky, hojdačky je potrebné pravidelne kontrolovať, či nemajú závady. Sú všetky skrutky stále utiahnuté? Drevo sa štiepi alebo je už zhnité? Vyberte si záhradný nábytok z ľahko udržiavateľného plastu alebo dreva bez triesok, vyhýbajte sa skleneným komponentom a zaistite hrany a rohy vhodnými ochrannými chlopňami. Stále hovorte svojim deťom, aby neliezli na stoličky alebo stoly.

Pri návšteve verejného ihriska si prezrite jeho vybavenie. Ak spozorujete poškodené alebo rozbité hracie zariadenie, oznámte to prosím obci, aby bolo možné poškodenie opraviť alebo vymeniť chybnú hojdačku/šmýkačku. Ochránite tak nielen vlastné dieťa, ale aj všetkých malých návštevníkov ihriska.

Ochrana pred slnkom

Chráňte svoje deti pred nadmerným slnkom! Vysaďte si záhradu tienistými stromami alebo tam, kde to nie je možné, postavte slnečníky či markízy – opäť so stabilným základom/inštaláciou bezpečnou pre deti. Deti pri hre zabúdajú na priestor a čas a určite aj na slnko. Hrozí úpal a pokiaľ ide len o spálenie, nie je to v žiadnom prípade príjemné a poškodzuje pokožku. Klobúky/čiapky proti slnku pomáhajú chrániť citlivú pokožku hlavy.

Zabezpečenie okien a dverí

Používajte uzamykateľné bezpečnostné zariadenia okien a dverí, ktoré majú účinok odolný voči vlámaniu. Deti príliš často vypadávajú z otvorených okien, pretože sa chceli len pozrieť, čo sa deje pred oknom. Príliš sa ohýbajú alebo vyliezajú na okenný parapet, preťažia sa a padajú niekoľko metrov na zem.

Ochrana pred slnkom
Vybavenie ihriska s pečaťou schválenia

Vybavenie ihriska s pečaťou schválenia

Používajte iba vybavenie na hranie, ktoré má certifikovanú bezpečnostnú pečať. Boli dôkladne testované a zistilo sa, že sú dobré/bezpečné. Preliezačky, šmýkačky, hojdačky je potrebné pravidelne kontrolovať, či nemajú závady. Sú všetky skrutky stále utiahnuté? Drevo sa štiepi alebo je už zhnité? Vyberte si záhradný nábytok z ľahko udržiavateľného plastu alebo dreva bez triesok, vyhýbajte sa skleneným komponentom a zaistite hrany a rohy vhodnými ochrannými chlopňami. Stále hovorte svojim deťom, aby neliezli na stoličky alebo stoly. Pri návšteve verejného ihriska si prezrite jeho vybavenie. Ak spozorujete poškodené alebo rozbité hracie zariadenie, oznámte to prosím obci, aby bolo možné poškodenie opraviť alebo vymeniť chybnú hojdačku/šmýkačku. Ochránite tak nielen vlastné dieťa, ale aj všetkých malých návštevníkov ihriska.